Egzamin czeladniczy 2019 – relacja i kompendium wiedzy dla zdających

Za nami kolejny rok i kolejna edycja państwowego egzaminu czeladniczego! Egzamin czeladniczy to państwowy dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wizażysta-stylista. Studenci naszej szkoły mają ten przywilej, że do takiego egzaminu mogą podejść nie po 3, a po 2 latach doświadczenia, które stanowi nauka w naszej szkole.
Tego roku kolejny raz z dumą ogłaszamy, iż nasze studentki zdały egzamin koncertowo, a oceny przeważające na dyplomach to piątki i szóstki! Gratulujemy serdecznie tegorocznym świeżo upieczonym czeladnikom!

Tym razem kilka słów również dla osób, które egzamin czeladniczy i stres (czy słuszny?) z nim związany mają dopiero przed sobą.

Egzamin czeladniczy to kompleksowy proces sprawdzający kwalifikacje w zawodzie na 3 etapach. Egzamin składa się z części pisemnej, ustnej oraz praktycznej.

Część pisemna tego egzaminu obejmuje zagadnienia związane m. in. z prowadzeniem działalności gospodarczej, rachunkowością, rysunkiem zawodowym, wybranymi przepisami prawa pracy, BHP i ochrony przeciwpożarowej. Na część pisemną składa się test wyboru, na którego rozwiązanie zdający ma 60 minut.

Część praktyczna to wykonanie dwóch makijaży oraz przygotowanie do nich stylizacji. Temat pierwszego makijażu zdający losują na ok. 2 tygodnie przed egzaminem – aby w pełni doprecyzować koncepcję, a także stworzyć face chart oraz plan wykonywanego makijażu oraz stylizacji. Na wykonanie tego makijażu zdający ma 1 godzinę.

Druga część praktyczna to kolejny makijaż, którego temat zdający losuje już na miejscu. Do niego również przygotowujemy improwizowaną stylizację (od pasa w górę), na jego przygotowanie mamy 1,5 godziny.

Na część praktyczną zdający muszą zapewnić sobie modelki, a także kosmetyki i narzędzia pracy – na egzamin przychodzimy ze swoim kuferkiem gotowi do pracy.

Ostatnia już część to egzamin ustny, podczas którego losujemy zestaw pytań obejmujących trzy zakresy: maszynoznawstwo – narzędzia wizażysty, akcesoria i przybory, materiałoznawstwo – składy kosmetyków, konsystencje, rodzaje itp. oraz technologia – techniki aplikacji produktów, analiza kolorystyczna, historia mody, sztuki i makijażu, psychologia kolorów. Mamy 30 minut na przygotowanie odpowiedzi na wylosowane pytania.

Po odbyciu wszystkich etapów (które zawierają się w jednym dniu egzaminacyjnym) zdający oczekują na wyniki, które po naradzie egzaminatorów są ogłaszane osobiście.

Czy jest strasznie? NIE! Wszelkie stresy radzimy odłożyć na bok i zastąpić je mobilizacją oraz wytężonym w kreatywności umysłem. Spójrzcie tylko na prace tegorocznych studentek, one mówią same za siebie!